Jesteś tutaj:

Wystawa malarstwa Andrzeja Skoczylasa otwarta!

Data: 03.12.2018 r., godz. 16.00    747
Wernisaż odbył się o nietypowej porze – w samo południe 30 listopada. Mimo to przyciągnął wiele wyjątkowych osób.
Andrzej Skoczylas to wybitny polski malarz. Studiował w warszawskiej ASP. Dyplom uzyskał w pracowni Eugeniusza Eibischa w 1963 r. Artysta miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, oraz w kolekcjach prywatnych. Był przez lata redaktorem naczelnym uznanego, poczytnego i prestiżowego czasopisma artystycznego pt. "Sztuka". Z gminą Radzymin związany od lat za sprawą działki letniskowej w Rejentówce.

Na wystawie, którą będzie można oglądać do końca roku we foyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie, prezentuje obrazy namalowane na przestrzeni niemal całego okresu aktywności artystycznej – od połowy lat 60. aż po 2004 rok.

Prace Andrzeja Skoczylasa stanowią przykład, jak z sukcesem może się zmagać malarz z barwą i światłem. Próby takie podejmuje niemal od początku uprawiania malarstwa wielu twórców, wciąż na nowo, z różnym skutkiem.

Wernisaż wystawy mimo nietypowej pory przyciągnął kilka wyjątkowych osób. Przyjechała Elżbieta Strzałecka, wybitna graficzka i projektantka magazynów, w tym tego najcieplej wspominanego pt. „Sztuka” wydawanego przez Krajową Agencję Wydawniczą RSW „Prasa, Książka, Ruch”, którego redaktorem naczelnym był Andrzej Skoczylas. Profesor Maciej Szańkowski – polski rzeźbiarz, w latach 1982–2003 profesor PWSSP w Poznaniu (obecnie: Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu) i od roku 1996 profesor Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor wielu znaczących realizacji rzeźbiarskich, w tym m.in. Pomnika Męczenników Terroru Komunistycznego 1944-1956 w Warszawie (obok kościoła p.w. Św. Katarzyny) czy Enigmy w Bletchley Park. Sergiusz Pyrka Perkowski – muzyk jazzowy, artysta malarz którego prace znajdują się w wielu zakątkach świata w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych, którego wystawę prac można było oglądać w kwietniu tego roku we foyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie.

Była też liczna reprezentacja słuchaczy Radzymińskiego Uniwersytetu Otwartego. A także młodych aktorów Teatru Maskarada, który o pół godziny przed wernisażem zakończył przedstawienie zagrane dla młodzieży szkolnej, wraz z prowadzącą zajęcia teatralne Małgorzatą Puzio, świeżo wybraną radną gminy Radzymin. Nie zabrakło dziennikarek lokalnych gazet i portali informacyjnych.

Wystawa doszła do skutku w dużej mierze za sprawą zaprzyjaźnionego od lat z artystą Dominika Wize, radzymińskiego znawcę i miłośnika malarstwa i fotografii, zawodowo zajmującego się grafiką i reklamą. Pan Wize zaprojektował reklamę wystawy, wykonał baner, był obecny na wernisażu i wygłosił krótką laudację.

Andrzej Skoczylas przy okazji otwarcia wystawy swoich prac ogłosił, że zdecydował się przekazać jeden ze swoich obrazów Miastu i Gminie Radzymin. Wybór padł na obraz pt. Ławeczka – zdaniem prof. Szańkowskiego – jeden z najlepszych spośród prezentowanych na wystawie.