Jesteś tutaj:

Obrazy inspirowane rzekami

Data: 25.10.2018 r., godz. 09.00    466
W dniach 21 września – 16 października 2018 r. we foyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie można było oglądać wystawę obrazów Karoliny Jarosławskiej.
Obrazy powstały w ramach projektu malarskiego pt.  "W Głębi". Pretekstem do jego realizacji była przyroda, która została potraktowana abstrakcyjnie, wrażeniowo. Obrazy zostały namalowane ograniczoną gamę kolorystyczną podkreślając w ten sposób kontemplacyjny charakter atmosfery panującej w naturze.  Projekt narodził się w 2012 r. i był pokazywany w różnych odsłonach jako wystawa indywidualna oraz zbiorowa. Biorąc pod uwagę ciekawą historię Radzymina, artystka zdecydowała się pokazać serię obrazów inspirowanych rzekami.

Albert Einstein wyraził kiedyś następującą myśl:  “Jeśli chodzi o mnie, to wystarczy mi podziw dla tajemnic przyrody." Natura wabi nas niezwykłym układem barw lub surową tonacją, zadziwia abstrakcyjną formą. Wystarczy wsłuchać się w odgłosy natury, aby zostać zainspirowanym do tworzenia. Jak powiedział Giordano Bruno: "Dobrem w dziedzinie sztuki jest to, co naśladuje przyrodę."
„W Głębi” to projekt, który powstał w wyniku osobistych doświadczeń Karoliny Jarosławskiej. Z obserwacji, przemyśleń i rozmów z innymi artystami. Bezpośrednim pretekstem dla jego realizacji była przyroda - temat z pozoru błahy.

Karolina Jarosławska maluje przyrodę poszukując w jej otoczeniu wewnętrznego spokoju. Kieruje się chwilowym wrażeniem. Stosuje ograniczoną gamę kolorystyczną podkreślając w ten sposób kontemplacyjny charakter atmosfery panującej w naturze. W jej pracach dominują ostre kontrasty w postaci rytmicznych plam światła i cienia ukazujących fragmenty rzeczywistości. W tym świecie nie spotkamy nikogo - jesteśmy w nim sam na sam z przyrodą. Przebywając pośród obrazów zagłębiamy się w abstrakcyjne wyobrażenie lasu, rzeki czy morza i odnajdujemy w nim pełno odgłosów - szumów, stuków czy szelestów odzwierciedlonych w rytmicznej kompozycji prac.

Opracowano na podstawie materiałów i informacji przekazanych przez Karolinę Jarosławską