Czar dawnych fortepianów - koncert drugi

Data: 10.07.2017 r., godz. 15.30    3382
25 czerwca w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie odbył się drugi z niezwykłego cyklu koncertów „Czar dawnych fortepianów”.
Polska pianistka specjalizująca się w grze na fortepianach historycznych przełomu XVIII i XIX wieku - dr Katarzyna Drogosz - wykonała recital składający się z utworów J. Haydna, W.A.Mozarta i C.P.E.Bacha. Koncert poprzedziła bardzo ciekawa prelekcja przybliżająca słuchaczom budowę instrumentu Johanna Andreasa Steina z ok.1780 roku. Kopia tego instrumentu należąca do pianistki była bohaterem niedzielnego popołudnia.

Fortepian Johanna Andreasa Steina z ok. 1780 roku - mechanika wiedeńska, zakres klawiatury 5 oktaw (FF-f3), dźwignia kolanowa podnosząca tłumiki, moderator. Instrument ten to przedstawiciel tzw. szkoły wiedeńskiej w budownictwie fortepianów. J. A. Stein pracował co prawda w Augsburgu, ale jego dokonania znane były wiedeńskim muzykom, o czym świadczy m.in. list Wolfganga Amadeusza Mozarta z 17 października 1777 roku. Udoskonalony przez Steina typ mechaniki stosowali później z powodzeniem wiedeńscy fortepianmistrzowie. Do ich grona zaliczały się także dzieci Johanna Andreasa: Matthäus Andreas (zwany później André) i Nannette, które po śmierci ojca przeniosły rodzinny warsztat do Wiednia.

Katarzyna Drogosz jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, Conservatorium van Amsterdam oraz Musikhochschule Freiburg. W styczniu 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. Interesuje się zagadnieniami budowy i historii fortepianu. Finalistka konkursu „Musica Antiqua” w Brugii. Jako kameralistka współpracuje między innymi z wiolonczelistą Jarosławem Thielem, sopranistką Martą Boberską oraz pianistką Petrą Matejovą. Koncertowała także z Wrocławską Orkiestrą Barokową i Capellą Cracoviensis. Występowała na festiwalu „Kręgi Sztuki” w Cieszynie, na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy oraz na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie. Wraz z flecistką Annie Laflamme i wiolonczelistką Dorotheą Schönwiese tworzy Trio Laflamme, z którym koncertowała między innymi na Mozartfest w Würzburgu, w ramach cyklu Forum Alte Musik w Kolonii oraz na festiwalu Tage Alter Musik w Herne. W duecie z puzonistą Ercole Nisinim nagrała płytę dla drezdeńskiej wytwórni Querstand. Od 2010 roku uczy w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od 2013 roku prowadzi wykłady także w Akademii Muzycznej w Krakowie. Współzałożycielka „Fortepianarium” w Zabrzu. W 2015 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w serii „The Real Chopin” wydał komplet pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji sopranistki Hany Blazikovej oraz Katarzyny Drogosz grającej na kopii fortepianu Conrada Grafa.

Opr. Maria Ludwika Gabryś